Ruumiharidus on interdistsiplinaarne lähenemine, mis kombineerib erinevaid valdkondi nagu näiteks arhitektuur, urbanism, kodanikuaktiivsus ja -osalus, sotsioloogia, antropoloogia, geograafia, kultuuri- uuringud. Ruumihariduse eesmärk on tutvustada erinevaid linnahariduslikke teemasid ja meetodeid ning suunata inimesi pöörama tähelepanu erinevatele ruumi aspektidele, võimaldades neil seeläbi osaleda ruumi loomises.
Ruumiharidusega on seotud mitmed Linnalabori projektid. Varasemalt oleme viinud läbi urbanistika kursuseid (2008-2010a), korraldanud rahvusvahelise õpitoa noortele linnaaktivistidele (2012a), kaardistanud “Ohutu koolitee” projekti raames ohtlikud paigad kooliteedel ja loonud koolidele liikumiskavad (2012-2014a), andnud koostöös Rumeenia partneriga Asociatia Komunitas välja ingliskeelse Urban Pedagogy kogumiku linnahariduse teemadel (2013a), korraldanud Tartu Loodusmajas noorte linnakeskkonnaringi (2013-2014a) ja arhitektuuri töötoa Tallinna Noortenädala raames (2014a). 2014. aastal korraldasime ka esimese koolinoorte arhitektuurikonkursi "Unistuste koolimaja" ja 2015. aastal koolinoorte arhitektuurikonkursi "Minu unistuste koolihoov".
Koolihoovid võiks pakkuda midagi palju enamat - Siiri Treufeld kirjutab koolihoovide mitmekesistamisest ja potentsiaalist linnaruumis (Postimees, 25.10.2016)
Staadion, muru, burgeriputka - see ongi kõik, mida koolihoov peaks pakkuma? - Epp Vahtramäe artikkel 2015. aasta koolinoorte arhitektuurikonkursi teemal (Eesti Päevaleht 08.12.2015)
Juba 21. augustil avatakse Ikla piirialal näituse selleaastaste parimate töödega. Ootame tutvuma!
PÕHIKOOLI vanuserühma töid hindasid Pärnu linnaarhitekt Henri Eessalu, Pärnu linna planeeringute spetsialist Alice Närep ning inimgeograafia vanemteadur Kadri Leetmaa. Parimateks töödeks hinnati: SIRUTAME JALGA, LOODUSKULTUUR, PUUVILJAD, VALGUS, MÄNGUVÄLJAK ja LABAJALG.
GÜMNAASIUMI vanuserühmas esitatud töid hindasid maastikuarhitekt Kersti Lootus, sisearhitekt Eero Jürgenson ja arhitekt Piret Anier. Parimateks töödeks valiti: LIHTSUSES PEITUV VÕLU, SIRUTUS-VENITUS- RINGUTUS, RUKKILILL, PORTAAL, VAADE KAUGUSESSE
Näitus jääb piirialale üles kuni 4.septembrini.
Juba seitsmendat korda ootame kooliõpilasi üle Eesti kaasa mõtlema avaliku ruumi teemadel. Seekord oleme eelmise aasta sündmustest inspireerituna valinud konkursialaks Ikla piiripunkti. Milline võiks olla üks meeldejääv ja tähelepanu vääriv riigi värav? Ootame noorte ideid kuni 14. maini. Täpsemad tingimused ja info koolinoorte arhitektuurikobnkursi lehel www.nooredarhitektid.ee
Põnevat uurimist ja lahendamist!
Viimases Sirbis kirjutasime Johannaga põgusa tagasivaate selleaastasele koolinoorte konkursile. Selle tarbeks uurisime ka osalenute käest nende mõtete kohta. Head lugemist!
Noorte unistus paremast ruumist
Koolivaheajal on suurepärane võimalus saada nii õpilastel kui õpetajatel-juhendajatel osa töötubadest, kus tutvustame konkurssi ning ruumiplaneerimist lähemalt.
Töötoad toimuvad (mõlemad töötoad on sama sisuga):
- 26. veebruaril kell 16.00-17.30 Põhja-Tallinna noortekeskuses Kopli 98, Tallinn (http://ptnk.ee/et/kontakt/)
- 27. veebruaril kell 15.30-17.00 Kesklinna noortekeskuses Raua 23, Tallinn (https://kesklinnanoored.ee)
Vajalik eelregistreerimine! https://forms.gle/cLMwCUGWyYwSsq4P7
2020. aasta algab Linnalabori jaoks järjekorras kuuenda koolinoorte arhitektuurikonkursiga, mis sel korral ootabnoorte ideid Linnahalli katusemaastikule ja treppidele. Konkursi "Minu unistuste katusemaastik" tähtaeg on 6. aprill (tööde esitamise tähtaeg).
Konkursist ootame osa võtma kõiki 5.-12. klasside õpilasi nii iseseisvalt kui ka õpetaja juhendamisel. Konkursi materjalid ja täpsem info on leitav konkursi kodulehel www.nooredarhitektid.ee ja konkursi Facebooki lehel.
Kontakt: Johanna Pirrus johanna(at)linnalabor.ee ja Epp Vahtramäe epp(at)linnalabor.ee
MTÜ Linnalabor 2009- | Telliskivi 60A, Tallinn / juhatus [ät] linnalabor.ee
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License