Linnaidee on asumiseltside algatus, mis on ellu kutsutud eelkõige selleks, et parandada Tallinnas aktiivselt tegutsevate asumiseltside ja linnavalitsuse vahelist suhtlust. Ikka selleks, et elukeskkonnast hoolivate elanike huvid oleksid teiste linnaruumiekspertide kõrval võrdväärsed ning et elanikud ja linnavõim hakkaksid lõpuks ometi sama asja ajama. Algatuse keskmes on asumiseltside eestkostevõimekuse tõstmine ja kohaliku demokraatia parandamine. Niimoodi loodame muuta ka 2013 oktoobris toimuvad kohalikud valimised sisukamaks.
Algatuse kodulehel on põhjalikult kirjeldatud algatuse tagamaid, kavandatud etappe, algatuse elluviijaid ning meediakajastusi.
Algatust veab Linnalaborist Teele Pehk (teele[at]linnalabor.ee) ja Tallinna Vabaühenduste Võrgustikust Madle Lippus (kaku[at]uusmaailm.ee). Algatus saab teoks koostöös Tallinnas aktiivselt tegutsevate asumiseltsidega, OÜ Community Toolsiga.
Algatuse visuaalid on loonud Pent Talvet.
Algatust toetab Avatud Eesti Fondi alt Vabaühenduste Fond. Teised toetajad on Soome Instituut ja tulevikus veel paljud ettevõtted.
15. augustil toimuvad Arvamusfestivalil Wabalinna telgis arutelud linnakogukondade tuleviku üle. Unistame iseseisvamast tegutsemisest, uute praktikate levikust Eesti linnadesse ning paremast koostööst kohaliku võimuga. Festivali üldise õhkkonnaga sobivalt saab igaüks aruteludes osaleda. Tegu on pigem kogukondliku tuleviku üle unistamisega ja vabalinna liikumise mõtestamisega, mitte mingi manifesti kokkupanemise ega absoluutse tõe otsimisega.
Wabalinna arutelusid tõmbavad käima Rainer Eidemiller Paide Wabalinna majast, kogukonnapanganduse asjatundja Jürgen Lewerenz Saksamaalt, kogukondade võrgustaja Edgar Špongolts, Linnalabori kogukonnaekspert Teele Pehk, Linnalabori ja Kodukandi kogukonnauuringu juht Madle Lippus ning mõned teadjamad inimesed veel. Arutelud toimuvad eesti ja inglise keeles.
Vaata Wabalinna arutelutelgi kava ning tule meiega unistama!
Peale 19. veebruari allkirjastamisüritust, kus koostöölepe kogu 49 organisatsiooni toetusallkirja, jätkuvad meie ponnistused "Koostöö hea tava" ametlikustamisega volikogus. Praegu ringleb koostööleppe tekst linnavolikogu fraktsioonide seas, kust ootame 30. aprilliks fraktsioonide seisukohavõttu hea tava tekstile. Maikuus loodame linnavolikogu esimehe Toomas Vitsutiga uuesti kohtuda, et leppida kokku järgmises sammus koostööleppe kinnitamisel volikogu poolt.
Loe kõigest lähemalt Linnaidee kodulehelt.
Linnaidee algatuses on valmis saanud Tallinna linnaasutuste ja vabaühenduste suhteid siluv "Koostöö hea tava". Kutsumegi kõikide vabaühenduste esindajaid, kes leppesse on panustanud ja kes peavad seda vajalikuks dokumendiks, head tava allkirjastama. "Koostöö hea tava" allkirjastamine ja linnavolikogule üleandmine toimub 19. veebruaril algusega kell 16 salongis ShahMatt (Pikk 39, II korrus).
Üritusel räägime põgusalt "Koostöö hea tava" koostamisest ja sisust. Seejärel arutame üheskoos, kuidas iga vabaühendus saab selle rakendumisele kaasa aidata. Ürituse lõpus anname allkirjastatud "Koostöö hea tava" üle kohalekutsutud linnavolikogu esindajatele.
Loe asumiseltside, teiste vabaühenduste, linnaasutuste ja valdkonna ekspertide koostöös valminud "Koostöö head tava".
Palun pane end poolteist tundi kestvale üritusele kirja siin.
Linnaidee algatus on lennutanud Tallinna asumiseltside liikumise laia maailma: nimelt on algatuse vedaja Teele Pehk viimasel ajal usinalt asumiseltside tegemisi nii Lätis, Leedus kui ka Austraalias esitlenud. Igal konverentsil natuke erineva nurga alt.
7. novembril Riias toimunud sotsiaalse ettevõtluse foorumil tutvustas Teele Tallinna seltside tegemisi ja arutles seltside valmiduse üle hakata sotsiaalseteks ettevõtjateks (vaata ettekannet SIIT ). Tallinna seltsid võiksid eeskuju võtta lätlastelt, kuna seal tegelevad paljud sotsiaalsed ettevõtjad sotsiaalsete probleemide - näiteks eakate aktiveerimise või puuetega laste abistamise - lahendamisega.
30. oktoobril esitles Teele maailma kõige elamisväärsemaks tituleeritud Melbourne'is konverentsil Thriving Neighbourhoods samuti Tallinna naabruskondades toimuvat (vaata lühiettekannet SIIT ). Kuigi Melbourne on tuntud oma aktiivse tänavaelu ja rohke tänavakunsti poolest, annab Tallinn metropolile elanikuaktiivsuse poolest silmad ette.
13. septembril rääkis Teele Vilniuses toimunud Euroopa Arhitektuuripoliitika Foorumi aastakonverentsil asumiseltsidest kui avaliku huvi ühtedest esindajatest (vaata ettekannet SIIT ).
12. oktoobril tähistame Linnaidee algatusest sündinud vabaühenduste ja linnaasutuste koostöö hea tava valmimist. Kasutades ära valimiseelset kõrgendatud tähelepanu, saavad linnapeakandidaadid ja linnavalitsuse esindajad väljendada oma toetust koostatavale koostöö heale tavale. Üritus toimub laupäeval, 12. oktoobril kell 14-15 Kinomaja saalis, Uus tn 3.
Koostöö hea tava eesmärk on suurendada usaldust linnavalitsuse ja vabaühenduste kui strateegiliste partnerite vahel. Alates augustist olemegi Linnaidee meeskonnaga hea tava mustandile piirkonnaseltsidelt, vabaühendustelt, erakondadelt ja linnaasutustelt kommentaare kogunud. Hea tava koostamine jätkub järjekindlalt, ootame veel sisulisi kommentaare linnavalitsuselt ja teistelt vabaühendustelt.
MTÜ Linnalabor 2009- | Telliskivi 60A, Tallinn / juhatus [ät] linnalabor.ee
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License