Koostöös Linnalaboriga ilmus Uue Maailma Seltsi ajalehe “Väike Ameerika Hääl” erinumber “Üleilmne Tallinn”, kus teemaks see, kuidas globaliseerumine meie oma kodulinna nägu kujundab.
Üleilmastumine pole mingi abstraktne teooria, vaid reaalselt meie igapäevaelu mõjutav areng, mis oma jälje jätnud ka Tallinna linnapilti. “Üleilmses Tallinnas” vaadeldakse erinevaid kaasaegse linna arengut mõjutavaid nähtusi, näiteks ärilinnaku kujunemine, linnasisese taristu planeerimine või parkimispoliitika, ning seda, millisel eriomasel kujul need nähtused Tallinnas oma koha on leidnud.
“Tallinnas on globaalsed nähtused vägagi selgelt hoomatavad, kuid neis avaldub ka tallinlik ainulaadsus, siinsed inimesed ja nende mõttemaailm,” selgitavad Kadri Vaher ja Tauri Tuvikene Linnalaborist, ”Tallinna omapära on osaliselt seisnenud selles, et kinni on haaratud peaaegu igast võimalusest, linna areng on olnud julge ja metsik. Samas on Tallinn endiselt huvitav ja arenemisvõimeline, tal on selgroog ning globaalne laine ja üheülbastumine ei ole sellest suutnud üle sõita.”
Artiklid põhinevad 2010 kevadsemestril toimunud, Linnalabori juhendatud kursusel Uus suurlinlik peavool kirjutatud töödel. Kursusel osalesid Tallinna Ülikooli linnakorralduse ning Eesti Kunstiakadeemia urbanistika ja arhitektuuri tudengid.
Leht on tasuta kättesaadav erinevates kohtades üle linna. Nimekirja kohtadest leiab siit .
Alates 27. juunist toimub nelja päeva vältel Šveitsi pealinnas Zürichis kahekümnes rahvusvahelise linnauurijate ja -aktivistide võrgustiku INURA konverents.
Valitud alapealkiri "Uus metropolialade peavool" (ing. the New Metropolitan Mainstream)* väljendab kokkutuleku rõhuasetust: seekord pööratakse tähelepanu kahe dekaadi jooksul ühiskondade ja majanduse üleilmastumise protsessis ilmnenud ja levima hakanud globaalsete linnaliste nähtuste kaardistamisele. Esitletakse 2009. aastal INURA poolt algatatud antud teemat avava rahvusvahelise uurimisprojekti "New Metropol Mainstream" (NMM) tulemusi. Erinevad uurimisgrupid on koostanud teemakaardi oma linna kohta, millel kajastuvad viimaste aastate üleüldised linnades levivad protsessid.
Kõrvuti teiste maailma suurlinnaalade teemakaartidega on üleval ka Tallinna vastav analüüs, mille võtsid konverentsile kaasa Linnalabori esindajad Tauri Tuvikene ja Regina Viljasaar. Meie jaoks on tulemuste esitlemine mitmeti tähenduslik. Läbiviidud analüüsi raames tõime kokku eri Tallinna kõrgkoolide noored linnauurijad ja -aktivistid. Pealinna kaardianalüüsid valmisid Linnalabori juhendamisel ning Tallinna Ülikooli linnakorralduse ja Eesti Kuntsiakadeemia urbanistika ning arhitektuuri erialade tudengite koostööna.
Seekordne konverentsi kava ei piirdu sugugi vaid mainitud projekti tulemuste esitlemise ja aruteluga. Programm on rikkalik. Ettekannetes käsitletakse teemasid alates paramilitarismi ja kodanikuaktivismi seostest kuni käimasoleva jalgpalli MM-ga seotud inimeste kodudest väljatõstmisteni Lõuna-Aafrika Vabariigis. Nelja päeva mahub töötubasid, ekskursioonid ja muidugi suhtlust nii debattides kui mitteformaalsemas õhkkonnas.
Täname Kultuurkapitali sõidu toetamise eest.
NMM on uuringuprojekt, mida koordineerib INURA (The International Network for Urban Research and Action www.inura.org).
Tudengite uurimustööde teemad:Linnapraktikumi tulemusi on võimalik näha urbanistikapäevadel 22.-24. aprillil. 23. aprillil teevad tudengid ettekanded oma grupitööde kohta ning postritega saab tutvuda urbanistikapäevade näituse raames.
MTÜ Linnalabor 2009- | Telliskivi 60A, Tallinn / juhatus [ät] linnalabor.ee
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License