Ruumiharidus on interdistsiplinaarne lähenemine, mis kombineerib erinevaid valdkondi nagu näiteks arhitektuur, urbanism, kodanikuaktiivsus ja -osalus, sotsioloogia, antropoloogia, geograafia, kultuuri- uuringud. Ruumihariduse eesmärk on tutvustada erinevaid linnahariduslikke teemasid ja meetodeid ning suunata inimesi pöörama tähelepanu erinevatele ruumi aspektidele, võimaldades neil seeläbi osaleda ruumi loomises.
Ruumiharidusega on seotud mitmed Linnalabori projektid. Varasemalt oleme viinud läbi urbanistika kursuseid (2008-2010a), korraldanud rahvusvahelise õpitoa noortele linnaaktivistidele (2012a), kaardistanud “Ohutu koolitee” projekti raames ohtlikud paigad kooliteedel ja loonud koolidele liikumiskavad (2012-2014a), andnud koostöös Rumeenia partneriga Asociatia Komunitas välja ingliskeelse Urban Pedagogy kogumiku linnahariduse teemadel (2013a), korraldanud Tartu Loodusmajas noorte linnakeskkonnaringi (2013-2014a) ja arhitektuuri töötoa Tallinna Noortenädala raames (2014a). 2014. aastal korraldasime ka esimese koolinoorte arhitektuurikonkursi "Unistuste koolimaja" ja 2015. aastal koolinoorte arhitektuurikonkursi "Minu unistuste koolihoov".
Koolihoovid võiks pakkuda midagi palju enamat - Siiri Treufeld kirjutab koolihoovide mitmekesistamisest ja potentsiaalist linnaruumis (Postimees, 25.10.2016)
Staadion, muru, burgeriputka - see ongi kõik, mida koolihoov peaks pakkuma? - Epp Vahtramäe artikkel 2015. aasta koolinoorte arhitektuurikonkursi teemal (Eesti Päevaleht 08.12.2015)
Veebruaris teatasime oma uuest koostööpartnerist Rumeenias – Komunitas Association. Hiljuti valmis koostöös „Urban Pedagogy“ nime kandev kogumik, mis hõlmab endas kahe organisatsiooni kogemusi noorte linnahariduse vallas. Kogumik sisaldab mitmete linnahariduslike meetodite kirjeldusi. Meetodite abil saab kooli- ja huvialatundides õpilasi neid ümbritsevast keskkonnast teadlikumaks muuta. Kogumikus kirjeldatud meetodid on erinevate raskusastmete ja ajalise mahuga, seega saab neid kasutada kõikide vanusegruppide juures. Loodetavasti annab see kogumik uusi ideid tundide ja huviringide sisustamisel.
Kogumik valmis projekti „Something cool happens at my school!“ raames. Projekti rahastas Euroopa Komisjon, Euroopa Noored Youth in Action alaprogramm 1.2.
Kogumik on ingliskeelsena kättesaadav järgmiselt lingilt:
urban_pedagogy_eng.pdfMTÜ Linnalabor 2009- | Telliskivi 60A, Tallinn / juhatus [ät] linnalabor.ee
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License